Stackpole Electronics Inc. HVCB1206FKD22M1
HVCB1206FKD22M1 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB1206FKD22M1
Brief Description
RES SMD 22.1M OHM 1% 1/3W 1206
Datasheet Download
HVCB1206FKD22M1.pdf
Availability of HVCB1206FKD22M1
QUANTITY
HVCB1206FKD22M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB1206FKD22M1
Internal Part NumberEIS-HVCB1206FKD22M1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB1206FKD22M1
Related LinksHVCB120, HVCB1206FKD22M1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB1206FKD22M1 Details Description
Related parts for HVCB1206FKD22M1
CONN HOUSING RCPT 22POS WHITE datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 24V SIP SGL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf