Stackpole Electronics Inc. HVCB2010FKL1K82
HVCB2010FKL1K82 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2010FKL1K82
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
HVCB2010FKL1K82.pdf
Availability of HVCB2010FKL1K82
QUANTITY
HVCB2010FKL1K82 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2010FKL1K82
Internal Part NumberEIS-HVCB2010FKL1K82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2010FKL1K82
Related LinksHVCB201, HVCB2010FKL1K82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2010FKL1K82 Details Description
Related parts for HVCB2010FKL1K82
LED 5MM RT ANG LOW CUR YEL PCMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
D SUB MA ANG 9W4_S4__20 A_BRACKE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOD2 ST-WANNE18+4P datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT datasheet.pdf