Stackpole Electronics Inc. HVCB2512BDE10M0
HVCB2512BDE10M0 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2512BDE10M0
Brief Description
RES SMD 10M OHM 0.1% 2W 2512
Datasheet Download
HVCB2512BDE10M0.pdf
Availability of HVCB2512BDE10M0
QUANTITY
HVCB2512BDE10M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2512BDE10M0
Internal Part NumberEIS-HVCB2512BDE10M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductHVC Series High Voltage Chip Resistors
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2512BDE10M0
Related LinksHVCB251, HVCB2512BDE10M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2512BDE10M0 Details Description
Related parts for HVCB2512BDE10M0
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 2512 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf