Stackpole Electronics Inc. HVCB2512FDC250K
HVCB2512FDC250K picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2512FDC250K
Brief Description
RES SMD 250K OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
HVCB2512FDC250K.pdf
Availability of HVCB2512FDC250K
QUANTITY
HVCB2512FDC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2512FDC250K
Internal Part NumberEIS-HVCB2512FDC250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductHVC Series High Voltage Chip Resistors
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2512FDC250K
Related LinksHVCB251, HVCB2512FDC250K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2512FDC250K Details Description
Related parts for HVCB2512FDC250K
HEADER OPEN .030"DIA .600 40POS datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16SSOP datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
HI-PERF FILTER SNP IN 115/250VAC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf