Stackpole Electronics Inc. HVCB2512FKD3M30
HVCB2512FKD3M30 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2512FKD3M30
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3M OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
HVCB2512FKD3M30.pdf
Availability of HVCB2512FKD3M30
QUANTITY
HVCB2512FKD3M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2512FKD3M30
Internal Part NumberEIS-HVCB2512FKD3M30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2512FKD3M30
Related LinksHVCB251, HVCB2512FKD3M30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2512FKD3M30 Details Description
Related parts for HVCB2512FKD3M30
MENTOR V8 LIBRARIES/INTRFC MAINT datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 50NS 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LACING TAPE BLACK 500YDS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf