Stackpole Electronics Inc. HVCB2512FKD4M00
HVCB2512FKD4M00 picture photo
Mfg. Part Number
HVCB2512FKD4M00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4M OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
HVCB2512FKD4M00.pdf
Availability of HVCB2512FKD4M00
QUANTITY
HVCB2512FKD4M00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVCB2512FKD4M00
Internal Part NumberEIS-HVCB2512FKD4M00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHVC High Voltage Chip Resistor
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationHVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012
PCN PackagingHVC Series Part Marking 23/Jun/2010
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4M
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVCB2512FKD4M00
Related LinksHVCB251, HVCB2512FKD4M00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HVCB2512FKD4M00 Details Description
Related parts for HVCB2512FKD4M00
MOSFET N-CH 60V 2.7A SOT223 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D618SM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG GREEN CA 0.4" datasheet.pdf
PHOTODIODE LOCAP 42MM 450NM TO-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.126" BRASS 10MM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT GN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 8A 24 MOHM SMD datasheet.pdf