Ohmite HVF1206T7502FE
HVF1206T7502FE picture photo
Mfg. Part Number
HVF1206T7502FE
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1% 0.3W 1206
Datasheet Download
HVF1206T7502FE.pdf
Availability of HVF1206T7502FE
QUANTITY
HVF1206T7502FE Order Process
Ship out your order
Specifications of HVF1206T7502FE
Internal Part NumberEIS-HVF1206T7502FE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVF1206T7502FE
Related LinksHVF1206, HVF1206T7502FE Datasheet, Ohmite Distributor
HVF1206T7502FE Details Description
Related parts for HVF1206T7502FE
FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 19MM datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf