Vishay/BCcomponents HVR2500004993FR500
HVR2500004993FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500004993FR500
Brief Description
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500004993FR500.pdf
Availability of HVR2500004993FR500
QUANTITY
HVR2500004993FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500004993FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500004993FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500004993FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500004993FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500004993FR500 Details Description
Related parts for HVR2500004993FR500
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
IC MONITOR QUAD SUPP PROG 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CLK SOURCE DGTL VIDEO 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 380MA 150 MOHM datasheet.pdf
IC PLL WAN SYNC ETHERNET 64TQFP datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 5.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf