Vishay/BCcomponents HVR2500005113FR500
HVR2500005113FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500005113FR500
Brief Description
RES 511K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500005113FR500.pdf
Availability of HVR2500005113FR500
QUANTITY
HVR2500005113FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500005113FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500005113FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500005113FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500005113FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500005113FR500 Details Description
Related parts for HVR2500005113FR500
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 137MA 5.45 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
SURGEPOD PRO TYPE1 SPD FOR 240V datasheet.pdf