Vishay/BCcomponents HVR2500005233FR500
HVR2500005233FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500005233FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500005233FR500.pdf
Availability of HVR2500005233FR500
QUANTITY
HVR2500005233FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500005233FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500005233FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500005233FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500005233FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500005233FR500 Details Description
Related parts for HVR2500005233FR500
CONN HDR 5POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 66A TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 6V X5R 0508 datasheet.pdf
KIT DEMO SI4012 DISPL 915MHZ RX datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
IC BUCK REG ADJ 1A 25DSBGA datasheet.pdf
GDT 3000V -15%, +20% 5KA T/H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 40V SMA datasheet.pdf