Vishay/BCcomponents HVR2500006203JR500
HVR2500006203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500006203JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500006203JR500.pdf
Availability of HVR2500006203JR500
QUANTITY
HVR2500006203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500006203JR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500006203JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500006203JR500
Related LinksHVR250000, HVR2500006203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500006203JR500 Details Description
Related parts for HVR2500006203JR500
RELAY SSR DC 380V 5A AC OUT SIP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=8 LABELS datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
MEMORY CARD SDHC 4GB MLC datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1.5A datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf