Vishay/BCcomponents HVR2500008253FR500
HVR2500008253FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500008253FR500
Brief Description
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500008253FR500.pdf
Availability of HVR2500008253FR500
QUANTITY
HVR2500008253FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500008253FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500008253FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500008253FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500008253FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500008253FR500 Details Description
Related parts for HVR2500008253FR500
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT OCTAL 65MSPS 64VQFN datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 150W TO247AD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30 DL POS .050 PCI datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V JB 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 90W datasheet.pdf