Vishay/BCcomponents HVR2500008453FR500
HVR2500008453FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500008453FR500
Brief Description
RES 845K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500008453FR500.pdf
Availability of HVR2500008453FR500
QUANTITY
HVR2500008453FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500008453FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500008453FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500008453FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500008453FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500008453FR500 Details Description
Related parts for HVR2500008453FR500
FUSE GLASS 2A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.27A 90 MOHM TH datasheet.pdf