Littelfuse HVR250P120CR1F
HVR250P120CR1F picture photo
Mfg. Part Number
HVR250P120CR1F
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 120MA 60V RADIAL
Datasheet Download
HVR250P120CR1F.pdf
Availability of HVR250P120CR1F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVR250P120CR1F Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR250P120CR1F
Internal Part NumberEIS-HVR250P120CR1F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® HVR250
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)240mA
R Min/Max6.000 ~ 9.000 Ohm
Time to Trip1s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR250P120CR1F
Related LinksHVR250P, HVR250P120CR1F Datasheet, Littelfuse Distributor
HVR250P120CR1F Details Description
Related parts for HVR250P120CR1F
IC AMP AUDIO PWR 10W D 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 190 POS datasheet.pdf
IC OPAMP VF R-R LDIST LP SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CABLE I/O TO PCB RCPT LSZH 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf