Littelfuse HVR250P145UF
HVR250P145UF picture photo
Mfg. Part Number
HVR250P145UF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESETTABLE 145MA 60V RADIAL
Datasheet Download
HVR250P145UF.pdf
Availability of HVR250P145UF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HVR250P145UF Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR250P145UF
Internal Part NumberEIS-HVR250P145UF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® HVR250
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max3A
Current - Hold (Ih) (Max)145mA
Current - Trip (It)290mA
R Min/Max3.500 ~ 6.500 Ohm
Time to Trip1s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR250P145UF
Related LinksHVR250, HVR250P145UF Datasheet, Littelfuse Distributor
HVR250P145UF Details Description
Related parts for HVR250P145UF
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TRANSF ISO 250W 2OUT HOSP GRADE datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 30MA SOT143 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf