Vishay/BCcomponents HVR3700001544FR500
HVR3700001544FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700001544FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700001544FR500.pdf
Availability of HVR3700001544FR500
QUANTITY
HVR3700001544FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700001544FR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700001544FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700001544FR500
Related LinksHVR370000, HVR3700001544FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700001544FR500 Details Description
Related parts for HVR3700001544FR500
FILTER 3-PHASE RFI DUAL 60A datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CRIMP TOOL 24-28AWG PND SERIES datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V Y5V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 24 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf