Vishay/BCcomponents HVR3700001694FR500
HVR3700001694FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700001694FR500
Brief Description
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700001694FR500.pdf
Availability of HVR3700001694FR500
QUANTITY
HVR3700001694FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700001694FR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700001694FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700001694FR500
Related LinksHVR370000, HVR3700001694FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700001694FR500 Details Description
Related parts for HVR3700001694FR500
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SIDE COVER CLOSING THE HOUSING datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL RA datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 15 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
33UF 16V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf