Vishay/BCcomponents HVR3700002003JR500
HVR3700002003JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700002003JR500
Brief Description
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700002003JR500.pdf
Availability of HVR3700002003JR500
QUANTITY
HVR3700002003JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700002003JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700002003JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700002003JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700002003JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700002003JR500 Details Description
Related parts for HVR3700002003JR500
TIMER RELAY DIG 24VDC SCREW TERM datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD TIN 20CKT datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
KIT EVAL ARTIX-7 ES REV datasheet.pdf
TOOL LOCATOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.6A 110 MOHM datasheet.pdf