Vishay/BCcomponents HVR3700002003JR500
HVR3700002003JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700002003JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700002003JR500.pdf
Availability of HVR3700002003JR500
QUANTITY
HVR3700002003JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700002003JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700002003JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700002003JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700002003JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700002003JR500 Details Description
Related parts for HVR3700002003JR500
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 4X1/8" A VFN datasheet.pdf
RES 43K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 58POS DR LOW P datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf
MC 1 5/ 6-GF-3 5-LR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W datasheet.pdf
4700UF 200V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf