Vishay/BCcomponents HVR3700002403JR500
HVR3700002403JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700002403JR500
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700002403JR500.pdf
Availability of HVR3700002403JR500
QUANTITY
HVR3700002403JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700002403JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700002403JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700002403JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700002403JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700002403JR500 Details Description
Related parts for HVR3700002403JR500
CONN FFC FPC TOP 4POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GN/SW datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W DO214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" WHT JACKP datasheet.pdf