Vishay/BCcomponents HVR3700003303JR500
HVR3700003303JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700003303JR500
Brief Description
RES 330K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700003303JR500.pdf
Availability of HVR3700003303JR500
QUANTITY
HVR3700003303JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700003303JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700003303JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700003303JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700003303JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700003303JR500 Details Description
Related parts for HVR3700003303JR500
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 50MM datasheet.pdf
FUSE 1000VDC CLSS J SOLAR 400A datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
0.8MM HANDYLINK(TM) PLUG CONN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CABLE 10COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2506 datasheet.pdf