Vishay/BCcomponents HVR3700003303JR500
HVR3700003303JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700003303JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 330K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700003303JR500.pdf
Availability of HVR3700003303JR500
QUANTITY
HVR3700003303JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700003303JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700003303JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700003303JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700003303JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700003303JR500 Details Description
Related parts for HVR3700003303JR500
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 125A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC SOT363 datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
T3-1/4 MINI BAY BASE HALOGEN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 6.3AMP 2" DIN SEALED datasheet.pdf