Vishay/BCcomponents HVR3700003603FR500
HVR3700003603FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700003603FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700003603FR500.pdf
Availability of HVR3700003603FR500
QUANTITY
HVR3700003603FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700003603FR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700003603FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700003603FR500
Related LinksHVR370000, HVR3700003603FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700003603FR500 Details Description
Related parts for HVR3700003603FR500
IC REG MULT CONFIG INV ISO TO220 datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 800MHZ 24VQFN datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 240V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 33POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET QFN 28POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf