Vishay/BCcomponents HVR6800001804JAC00
HVR6800001804JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
HVR6800001804JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8M OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR6800001804JAC00.pdf
Availability of HVR6800001804JAC00
QUANTITY
HVR6800001804JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR6800001804JAC00
Internal Part NumberEIS-HVR6800001804JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR68
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR6800001804JAC00
Related LinksHVR680000, HVR6800001804JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR6800001804JAC00 Details Description
Related parts for HVR6800001804JAC00
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 25POS VERT 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
5IN NOM BH MED DTY CASTER:BR STE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
512MB LPDDR2 X32 400MHZ datasheet.pdf