Riedon HVS2512-100KJ8
HVS2512-100KJ8 picture photo
Mfg. Part Number
HVS2512-100KJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
HVS2512-100KJ8.pdf
Availability of HVS2512-100KJ8
QUANTITY
HVS2512-100KJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVS2512-100KJ8
Internal Part NumberEIS-HVS2512-100KJ8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHVS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Magnetic
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.138" W (6.30mm x 3.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVS2512-100KJ8
Related LinksHVS2512, HVS2512-100KJ8 Datasheet, Riedon Distributor
HVS2512-100KJ8 Details Description
Related parts for HVS2512-100KJ8
TRIAC SENS GATE 700V 6A D2PAK datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ETHERNET TRANSCEIVER 64-HVQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf