Samtec, Inc. HW-02-15-F-D-402-SM
HW-02-15-F-D-402-SM picture photo
Mfg. Part Number
HW-02-15-F-D-402-SM
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER .25" VERT 4POS SMD
Datasheet Download
HW-02-15-F-D-402-SM.pdf
Availability of HW-02-15-F-D-402-SM
QUANTITY
HW-02-15-F-D-402-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of HW-02-15-F-D-402-SM
Internal Part NumberEIS-HW-02-15-F-D-402-SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, HW
PackagingTube
Number of Positions4
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall0.565" (14.35mm)
Length - Post (Mating)0.163" (4.14mm)
Length - Stack Height0.402" (10.21mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack, Natural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW-02-15-F-D-402-SM
Related LinksHW-02-15-, HW-02-15-F-D-402-SM Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HW-02-15-F-D-402-SM Details Description
Related parts for HW-02-15-F-D-402-SM
IC 8-BIT 80 MSPS LP A/D 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 8S SLVR datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSMITTER 1 COIL 2 LAYER 24UH datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 0.005% AXIAL datasheet.pdf
HEX EXTENDER KIT 4-40 UNC FOR IP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 50MA 700 MOHM datasheet.pdf