Xilinx HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC
HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC picture photo
Mfg. Part Number
HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
VIRTEX-4 VIDEO STARTER KIT
Datasheet Download
HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC.pdf
Availability of HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC Order Process
Ship out your order
Specifications of HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC
Internal Part NumberEIS-HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLDev System Product 12/Jan/2009
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesVirtex®-4 SX
Board TypeEvaluation Platform
TypeDSP
Core Processor-
Operating System-
PlatformVideo Starter Kit
For Use With/Related ProductsVirtex®-4 SX
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s), Power Supply, Accessories
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC
Related LinksHW-V4SX35-, HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC Datasheet, Xilinx Distributor
HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC Details Description
Related parts for HW-V4SX35-VIDEO-SK-EC
IGBT 600V 14.3A 34W TO220FP datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 300MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf