FFF HW03100000J0G
HW03100000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW03100000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
HW03100000J0G.pdf
Availability of HW03100000J0G
QUANTITY
HW03100000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW03100000J0G
Internal Part NumberEIS-HW03100000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW03100000J0G
Related LinksHW0310, HW03100000J0G Datasheet, FFF Distributor
HW03100000J0G Details Description
Related parts for HW03100000J0G
IC XDCP DUAL 50K 2-WIRE 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
OSC CRO 3175-3375 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 35A 240VAC 80VDC datasheet.pdf