FFF HW07508100J0G
HW07508100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW07508100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU UP/SIDE
Datasheet Download
HW07508100J0G.pdf
Availability of HW07508100J0G
QUANTITY
HW07508100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW07508100J0G
Internal Part NumberEIS-HW07508100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW07508100J0G
Related LinksHW0750, HW07508100J0G Datasheet, FFF Distributor
HW07508100J0G Details Description
Related parts for HW07508100J0G
RELAY OPTO AC/DC 60V 2.0A 4-DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO COM-I/Q MOD 1GHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL R/A .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 200MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T SOLDER LUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf