FFF HW10008200J0G
HW10008200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW10008200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
762 TB SPR PLU WF DOWN
Datasheet Download
HW10008200J0G.pdf
Availability of HW10008200J0G
QUANTITY
HW10008200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW10008200J0G
Internal Part NumberEIS-HW10008200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW10008200J0G
Related LinksHW1000, HW10008200J0G Datasheet, FFF Distributor
HW10008200J0G Details Description
Related parts for HW10008200J0G
RES SMD 27.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ANALOG 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
POT 500 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 5A 18-36VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
EC103B3RP datasheet.pdf
TERMINAL ZTD 6/STB datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf