| Internal Part Number | EIS-HW11300000J0G | |
| Standard Package | 85 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets | |
| Series | HW | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 11 | |
| Positions Per Level | 11 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Header Orientation | - | |
| Plug Wire Entry | 180° | |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 8A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |