FFF HW12100000J0G
HW12100000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW12100000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
350 TB SPRING PLUG
Datasheet Download
HW12100000J0G.pdf
Availability of HW12100000J0G
QUANTITY
HW12100000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW12100000J0G
Internal Part NumberEIS-HW12100000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package85
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW12100000J0G
Related LinksHW1210, HW12100000J0G Datasheet, FFF Distributor
HW12100000J0G Details Description
Related parts for HW12100000J0G
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R 2.7-5.5V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf