FFF HW12500200J0G
HW12500200J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW12500200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU WF DOWN
Datasheet Download
HW12500200J0G.pdf
Availability of HW12500200J0G
QUANTITY
HW12500200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW12500200J0G
Internal Part NumberEIS-HW12500200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW12500200J0G
Related LinksHW1250, HW12500200J0G Datasheet, FFF Distributor
HW12500200J0G Details Description
Related parts for HW12500200J0G
SWITCH PUSH 4PDT 0.2A 30V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA FAIL SHORT datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.03K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
IGBT 600V 700A 1500W PKG WB datasheet.pdf