FFF HW14508000J0G
HW14508000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW14508000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE
Datasheet Download
HW14508000J0G.pdf
Availability of HW14508000J0G
QUANTITY
HW14508000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW14508000J0G
Internal Part NumberEIS-HW14508000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesHW
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Positions Per Level14
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW14508000J0G
Related LinksHW1450, HW14508000J0G Datasheet, FFF Distributor
HW14508000J0G Details Description
Related parts for HW14508000J0G
FAN AXIAL 79.8X41.8MM 24V SD24B1 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.6A 8MSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 2A SOD323F datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLANGE PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf