| Internal Part Number | EIS-HW19300000J0G | |
| Standard Package | 50 | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 19 | |
| Positions Per Level | 19 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 8A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Contact Mating Finish | Tin | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HW19300000J0G | |
| Related Links | HW1930, HW19300000J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | DK572 | VOLTMETER 2VDC LCD PANEL MOUNT | datasheet.pdf | |