FFF HW20508000J0G
HW20508000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HW20508000J0G
Brief Description
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE
Datasheet Download
HW20508000J0G.pdf
Availability of HW20508000J0G
QUANTITY
HW20508000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HW20508000J0G
Internal Part NumberEIS-HW20508000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HW20508000J0G
Related LinksHW2050, HW20508000J0G Datasheet, FFF Distributor
HW20508000J0G Details Description
Related parts for HW20508000J0G
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 16DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.12K OHM 1% 30W datasheet.pdf
SCREW FLANGE SCREWING COMBI PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf