Sanken HWB030S-05-M
HWB030S-05-M picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-05-M
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Datasheet Download
HWB030S-05-M.pdf
Availability of HWB030S-05-M
QUANTITY
HWB030S-05-M Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-05-M
Internal Part NumberEIS-HWB030S-05-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package28
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWB
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation-
Efficiency75%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.34" H (136.0mm x 92.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-05-M
Related LinksHWB030, HWB030S-05-M Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-05-M Details Description
Related parts for HWB030S-05-M
CABLE 2COND 14AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8DIP datasheet.pdf
SOCKET 3.5MM 3P INSULATED SDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
9+9 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2.9A DPAK datasheet.pdf