Sanken HWB030S-12-R
HWB030S-12-R picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-12-R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
HWB030S-12-R.pdf
Availability of HWB030S-12-R
QUANTITY
HWB030S-12-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-12-R
Internal Part NumberEIS-HWB030S-12-R
SeriesHWB
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.34" H (136.0mm x 92.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-12-R
Related LinksHWB030, HWB030S-12-R Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-12-R Details Description
Related parts for HWB030S-12-R
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220-2 datasheet.pdf
OUTLET KIT BACK PANEL FOR UPS datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM DC3W-NC datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2800PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf