Sanken HWB030S-12-RM-C
HWB030S-12-RM-C picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-12-RM-C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
HWB030S-12-RM-C.pdf
Availability of HWB030S-12-RM-C
QUANTITY
HWB030S-12-RM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-12-RM-C
Internal Part NumberEIS-HWB030S-12-RM-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package28
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWB
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation-
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.38" H (136.0mm x 92.0mm x 35.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-12-RM-C
Related LinksHWB030S, HWB030S-12-RM-C Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-12-RM-C Details Description
Related parts for HWB030S-12-RM-C
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BLANK ASEMB-XR OSCILLATOR 25PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 50W DO5 datasheet.pdf