Sanken HWB030S-15-R
HWB030S-15-R picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-15-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Datasheet Download
HWB030S-15-R.pdf
Availability of HWB030S-15-R
QUANTITY
HWB030S-15-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-15-R
Internal Part NumberEIS-HWB030S-15-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package28
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWB
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.34" H (136.0mm x 92.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-15-R
Related LinksHWB030, HWB030S-15-R Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-15-R Details Description
Related parts for HWB030S-15-R
IC DRIVER MOSFET 12A HS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 100KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DRIVER SERVO 50W 100VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
QKE DIL PCB CONN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 98.304MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf