Sanken HWB030S-15
HWB030S-15 picture photo
Mfg. Part Number
HWB030S-15
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Datasheet Download
HWB030S-15.pdf
Availability of HWB030S-15
QUANTITY
HWB030S-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB030S-15
Internal Part NumberEIS-HWB030S-15
SeriesHWB
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.62" W x 1.34" H (136.0mm x 92.0mm x 34.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB030S-15
Related LinksHWB03, HWB030S-15 Datasheet, Sanken Distributor
HWB030S-15 Details Description
Related parts for HWB030S-15
IC TXRX RS232 ESD 24TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 25POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf