Sanken HWB060S-24-R-C
HWB060S-24-R-C picture photo
Mfg. Part Number
HWB060S-24-R-C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 60W
Datasheet Download
HWB060S-24-R-C.pdf
Availability of HWB060S-24-R-C
QUANTITY
HWB060S-24-R-C Order Process
Ship out your order
Specifications of HWB060S-24-R-C
Internal Part NumberEIS-HWB060S-24-R-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWB
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.69" L x 3.62" W x 1.54" H (170.0mm x 92.0mm x 39.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWB060S-24-R-C
Related LinksHWB060S, HWB060S-24-R-C Datasheet, Sanken Distributor
HWB060S-24-R-C Details Description
Related parts for HWB060S-24-R-C
IC CURRENT SOURCE 3% TO92-3 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CONT PIN 12-16AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28QFN datasheet.pdf
SMP 0-0034070-0 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf