TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100A-12/A
HWS100A-12/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS100A-12/A
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
HWS100A-12/A.pdf
Availability of HWS100A-12/A
QUANTITY
HWS100A-12/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100A-12/A
Internal Part NumberEIS-HWS100A-12/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.30" W x 3.23" H (160.0mm x 33.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100A-12/A
Related LinksHWS100, HWS100A-12/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100A-12/A Details Description
Related parts for HWS100A-12/A
FIXED IND 6.8UH 6.5A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 15 PSI datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 6CH SPI 32BGA datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf