TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100A-5/A
HWS100A-5/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS100A-5/A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
HWS100A-5/A.pdf
Availability of HWS100A-5/A
QUANTITY
HWS100A-5/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100A-5/A
Internal Part NumberEIS-HWS100A-5/A
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.30" W x 3.23" H (160.0mm x 33.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100A-5/A
Related LinksHWS10, HWS100A-5/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100A-5/A Details Description
Related parts for HWS100A-5/A
IC DAC DUAL 10BIT 260MSPS 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST ISO PWM 10-UMAX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 23V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 6.8MH 3.2A HOR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
16+16 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.2A 168 MOHM SMD datasheet.pdf