TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150-24/ME
HWS150-24/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS150-24/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Datasheet Download
HWS150-24/ME.pdf
Availability of HWS150-24/ME
QUANTITY
HWS150-24/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150-24/ME
Internal Part NumberEIS-HWS150-24/ME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.46" W x 3.23" H (160.0mm x 37.1mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150-24/ME
Related LinksHWS150, HWS150-24/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150-24/ME Details Description
Related parts for HWS150-24/ME
RES SMD 6.8 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT TSOT23-8 datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf