TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150-5/HD
HWS150-5/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS150-5/HD
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
HWS150-5/HD.pdf
Availability of HWS150-5/HD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HWS150-5/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150-5/HD
Internal Part NumberEIS-HWS150-5/HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-40°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.46" W x 3.23" H (160.0mm x 37.1mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150-5/HD
Related LinksHWS15, HWS150-5/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150-5/HD Details Description
Related parts for HWS150-5/HD
IC ADC 16BIT SAMPLING HS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
CONN 2.0 W/B DL R/A PLUG 38CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMC datasheet.pdf
METAL P-CLAMP datasheet.pdf
762 TB SOCKET RA PCB/UP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 5KV X7R RADIAL datasheet.pdf