TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150024/HD
HWS150024/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS150024/HD
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Datasheet Download
HWS150024/HD.pdf
Availability of HWS150024/HD
QUANTITY
HWS150024/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150024/HD
Internal Part NumberEIS-HWS150024/HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS1500
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)65A
Power (Watts)1500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension11.00" L x 5.00" W x 3.25" H (279.4mm x 127.0mm x 82.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150024/HD
Related LinksHWS150, HWS150024/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150024/HD Details Description
Related parts for HWS150024/HD
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC SYSTEM-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.0MM W/SHLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 510KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 80 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf