TDK-Lambda Americas, Inc. HWS1800T-12
HWS1800T-12 picture photo
Mfg. Part Number
HWS1800T-12
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1800W
Datasheet Download
HWS1800T-12.pdf
Availability of HWS1800T-12
QUANTITY
HWS1800T-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS1800T-12
Internal Part NumberEIS-HWS1800T-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)125A
Power (Watts)1800W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension11.00" L x 4.98" W x 3.23" H (279.4mm x 126.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS1800T-12
Related LinksHWS18, HWS1800T-12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS1800T-12 Details Description
Related parts for HWS1800T-12
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
UM10-3624 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 209MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf