TDK-Lambda Americas, Inc. HWS30-15/A
HWS30-15/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS30-15/A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Datasheet Download
HWS30-15/A.pdf
Availability of HWS30-15/A
QUANTITY
HWS30-15/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS30-15/A
Internal Part NumberEIS-HWS30-15/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.74" L x 1.24" W x 3.23" H (95.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS30-15/A
Related LinksHWS30, HWS30-15/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS30-15/A Details Description
Related parts for HWS30-15/A
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SW SPDT 300K-2.5GHZ SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf