TDK-Lambda Americas, Inc. HWS30-15/ME
HWS30-15/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS30-15/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Datasheet Download
HWS30-15/ME.pdf
Availability of HWS30-15/ME
QUANTITY
HWS30-15/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS30-15/ME
Internal Part NumberEIS-HWS30-15/ME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.74" L x 1.04" W x 3.23" H (95.0mm x 26.4mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS30-15/ME
Related LinksHWS30, HWS30-15/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS30-15/ME Details Description
Related parts for HWS30-15/ME
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 350MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CABLE HDMI 28AWG 2METER BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS HIGH 25PPM datasheet.pdf
CONTROL PWR RELAY OUT CHASSIS MT datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 117 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf